👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق و بررسی معماری حمام های سنتی ایران

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق و بررسی معماری حمام های سنتی ایران

تحقیق و بررسی معماری حمام های سنتی ایران

مقاله معماری حمام های سنتی

مقدمه

نگاهی گذرا به متون دوران های مختلف تاریخی مؤید این امر است که حداقل در همه ی دوره ی اسلامی، حمام های عمومی فراوانی در شهرهای مسلمین وجود داشته و با توجه به تعداد آن ها در هر شهر از حیث اهمیت قابل مقایسه با مساجدند. هر محله یا گذر شهر قدیم در کنار دیگر بناهای عمومی، حتماً حمام یا حمام های برای استفاده ی مردم داشته است و این حمام ها را معمولاً افراد متمکن و خیر می ساختند و وقف عموم می کردند.

تعداد بسیار و اهمیت حمام های عمومی در شهرها البته ناشی از لزوم رعایت نظافت در نظر مردم و در شرع اسلام بوده است؛ اما حمام در گذشته فقط محل استحمام نبود، بلکه مکانی برای گذراندن اوقات فراغت، گفتگو و تبادل نظر، رفع خستگی و حتی عبادت، گردآمدن دوستان و حل و فصل مسائل زندگی بود.

...

بی شک حمام علی قلی آقا پس از مرمت و تأسیس موزه یکی از بهترین و متفاوت ترین جاذبه های گردشگری اصفهان خواهد بود.بنای حمام با مساحتی نزدیک به یک هزار و ‪ ۲۰۰‬مترمربع از دو مجموعه با نام‌های حمام بزرگ و حمام کوچک تشکیل شده است.

فضاهای حمام کوچک و بزرگ شامل بنیه‌های هشت گوش و مربع شکل، گرمخانه ، خلوت و چال حوض که از شاخص‌ترین عناصر فضایی این حمام است، می‌باشد. از ویژگی‌های خاص و معمارانه این حمام تزییناتی زیباست که در سه دوره صفوی، قاجار و پهلوی شکل گرفته و اکنون جزیی از این بناست.

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت مجتمع تجاری دهخدا پرسشنامه مقیاس خود سنجی التزام عملی به اعتقادت اسلامی فــراز و فــرود جـنبش نئــورئالیسم ایتالیــا تحقیق تعهد به نفع شخص ثالث پایان نامه مقایسه رنگ قرمز و مشگی در عزت نفس دانش اموزان مقطع ابتدائی و راهنمایی شهرستان ابهر