👈 فروشگاه فایل 👉

اسراف و تبذیر در قرآن و سنت

ارتباط با ما

... دانلود ...

اسراف و تبذیر در قرآن و سنت

اسراف و تبذیر در قرآن و سنت

اسراف و تبذیر در قرآن و سنت

مقدمه

دین مقدس اسلام بهره‏بردارى مشروع از نعمتهاى الهى و زیباییهاى زندگى را مباح و روا و اسراف و زیاده‏روى را حرام و ناروا مى‏داند و این بدان جهت است که مسلمان به تناسب امکانات و توانایى و کارآیى خود، در برابر جامعه مسؤولیت دارد. در این صورت فرد اسرافکار قهرا از اجراى مسؤولیت و تعهدات اجتماعى خود بازمى‏ماند و از این رهگذر بر پیکر جامعه ضربه مى‏زند.

قرآن مجید این حقیقت را در ضمن مباحث اجتماعى در قالبهایى زیبا بیان مى‏کند و با هشدار به پیروان خود مى‏فرماید: (و انفقوا فى سبیل الله ولاتلقوا بایدیکم الى التهلکه) (1) یعنى در راه خدا انفاق کنید و با دستهاى خود، خود را به هلاکت و نابودى نیفکنید. از این آیه شریفه چنین استفاده مى‏شود که اگر مال در راه خدا و به سود جامعه و رفع نیازمندیهاى مردم مصرف نشود سرنوشت آن جامعه و ملت‏به هلاکت و سقوط مى‏انجامد.

...

زیانهاى اجتماعى اسراف

البته از نظر اسلام، هر کس مالک حاصل کار و دسترنج‏خود - با رعایت‏حدود شرعى - مى‏باشد ولى انسان نمى‏تواند به بهانه این که مالک مالى است هر طور که بخواهد آن را صرف و خرج کند بلکه دو شرط اساسى دارد: یکى بهره‏گیرى براى خود و دیگرى بهره‏دادن به دیگران و تعطیل اینها دو صورت مى‏تواند داشته باشد:

1- ثروت‏اندوزى و تکاثر که نه خود از آن بهره‏مند شود و نه دیگران.

...

👇محصولات تصادفی👇

مقاله تصفیه فاضلاب ها شهر ماسوله زیستگاه تاریخی پروژه کارآفرینی طرح تولیدی چراغ های اضطراری پروژه کارآفرینی شرکت رب مسما مشهد گزارش کارآموزی زراعت و اصلاح نباتات-جهاد کشاورزی شهرستان گنبد