👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله اهمیت و كاربرد كند كننده‌های رشد گیاهی در كشاورزی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله اهمیت و كاربرد كند كننده‌های رشد گیاهی در كشاورزی

مقاله اهمیت و كاربرد كند كننده‌های رشد گیاهی در كشاورزی

مقاله اهمیت و كاربرد كند كننده‌های رشد گیاهی در كشاورزی

قسمتی از متن:

كند كننده های رشد گیاهی[1] گروهی از تركیبات شیمیائی یا مصنوعی هستند كه بدون اینكه تغییری در شكل ظاهری گیاه و یا تعداد برگ ها و شاخه ها و سایر اندام های آن به وجود آورد،از رشد گیاه می كاهند.این مواد از تقسیم رشد یاخته ای درناحیه  زیر مرسیتمی[2] انتهای شاخه ها جلوگیری به عمل می آورد ولی بر روی خود مریستم تأثیری ندارد و در نتیجه، گیاه در عین حال كه به تعداد طبیعی شاخه و برگ و میوه تولید می كند. به اندازه معمول رشد نمی كند و كوتاه می ماند. همین باعث می شود كه سال بعد، از سوئی تعدا گل های تولید شده به میزان قابل توجهی بیشتر گردد، و از دگر سو نیاز به هرس تا حد زیادی كاهش می یابد. مطالعات بافت شناسی روی قسمت های مختلف ساقه گیاهچه های آفتابگردان،سویا و ذرت كه با تتسی كلاسیس[3] تیمار شده بودند نشان داد كه نوع اثر كننده ها روی رشد طولانی به غلظت به كار برده شده بستگی دارد.بنابراین،كوتاه شدن گیاهانی كه در غلظت پائین كند كننده ها رخ می دهد،عمدتاً به دلیل جلوگیری از بزرگ شدن سلول هاست،ولی در غلظت های بالا، این كوتاه شدن قسمتهای ساقه،عمدتاً به دلیل كاهش تقسیم سلولی است.در نتیجه،فرآیند بزرگ شدن سلول نسبت به تقسیم سلولی در واكنش به كند كننده های رشد از حساسیت بیشتری برخوردار است. در مقایسه با ساقه، كند كننده های رشد، اندازه ریشه را حفظ كرد، یا تا اندازه ای افزایش می دهند، بنابراین همان طور كه ملاحظه می شود نسبت ریشه به ساقه به نفع ریشه تغییر می كند. این تركیبات، مصارف و اثرات مفید زیادی دارند كه در زیر به نمونه هائی از آنها اشاره می شودو اثرات دیگر و مكانیزم آنها در بخش های بعدی ذكر می شود.

1-كنترل درس در غلات و محصولات دانه ای به خصوص گندم، تحت شرایط كود زیاد و در آب و هوای مرطوب، نظیر اروپای غربی،بار گندم اغلب سنگین بود. و می خوابد كه قابل درو كردن با ماشین نیست. كابرد كلرمكوات كلراید(سایكوسل،سی سی سی،كلروكلین كلراید)[4] با فرمول2-كلرو اتیل-تری متیل-آمونیم كلراید[5] سبب تولید ساقه كوتاه و محكم می شود به طوری كه خوابیدن بوته جلوگیری می گردد.

2-كاهش ارتفاع گیاهان زینتی از قبیل داوودی. بنت القنسول و سوین. از نظر تجاری، ارتفاع گیاه گلدار زینتی به طور مطلوب.40-35 سانتی متر است، در صورتی كه ارتفاع طبیعی آنها به یك متر یا بیشتر می رسد. مصرف مواد كند كننده  رشد روی برگ ها یا در خاك وقتی گیاه جوان است، تأثیر روی اندازه گل ندارد ولی منجر به ساقه خیلی كوتاه می شود.اشرفی«cireopsis verticillata »از گیاهان چند ساله است كه برا ی گلدهی به فتو پریودهای طولانی بالاتر از 14 ساعت احتیاج دارد.اشرفی در لدانهای كوچك تحت شرایط گلخانه، خیلی دراز می شود. طی آزمایشی دوكند كننده رشد یعنی دامینزید (الار.اس ای دی اچ ، بی-ناین،بی-995،بی-9ای)[6] وفلور پریمیدول (كاتلس)[7] ، بهترین كند كننده ها برای ایجاد بازارپسندی در این گیاه تشخیص داده شدند.

3-كنترل رشد درختچه ها: این امر مخصوصاً در طول جاده ها حتی اگر گیاهان كشت شده تزئینی باشند و در زیر كابل های فشار قوی مهم است.پاشیدن مواد كند كننده رشد بعد از باز شدن جوانه ولی قبل از طویل شدن ساقه منتهی به همان تعداد برگ می شود لی ساقه كوتاه، كوتاه می ماند و نیاز به هرس كردن كاهش می یابد.

[1]  plant growth retardants

 [2] sub apical meristem

[3]  Tetcyclais

[4]  chlormequat chloride(chlorocholine choride.ccc.cycocel)

[5]  2-choroethyl-trimethyl-ammonium chloride

[6]  daminozide (alar ,alar,SADH,B-Nhne)

[7] flurprimidol(cutless)

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت نماسازی ساختمان سود و زیان شركتهای سهامی عام پایان نامه مقایسه هوش هیجانی مرد سالاری و زن سالاری فایل تحقیق شبیه سازی راکتور سنتز متانول تحقیق انواع خطاها و كدینگ های الكترونيكي مخابراتي