👈 فروشگاه فایل 👉

شهر ماسوله زیستگاه تاریخی

ارتباط با ما

... دانلود ...

شهر ماسوله زیستگاه تاریخی

شهر ماسوله زیستگاه تاریخی

 

شهر ماسوله 

زیستگاه تاریخی 

شهر ماسوله زیستگاه تاریخی 

مقدمه

مسافرت به ماسوله

معیارهای طبیعی

خصوصیات اقلیمی

خصوصیات آب و هوا در ماه های مختلف سال

چشمه ها و رودخانه ها

طبیعت و پوشش گیاهی

عوامل تخریب بافت تاریخی ماسوله

ویژگی های شهری

ویژگی های معماری

ویژگی های هنرهای مرتبط

مسافرت به ماسوله

شهر تاریخی ماسوله همه ساله پذیرای مسافرانی از شهرهای دور و نزدیك و از خارج از كشور است كه به این شهر می آیند. بیشترین مسافران طی سه ماهه تابستان به این شهر سفر می كنند.آن دسته از مسافران ایرانی كه از شهرهای دور می آیند معمولاً جهت بازدید از بافت معماری و تاریخی شهر اقدام به سفر می كنند. اما بسیاری از مسافران شهرهای نزدیك برای استفاده از آب و هوا و طبیعت مطبوع ماسوله به این شهر می آیند. تمام مسافران غیرایرانی فقط برای بازدید از معماری و شهرسازی تاریخی ماسوله اقدام به سفر می كنند. در این میان دسته های كوچك و بزرگ طبیعت دوستان را نیز باید نام برد كه معمولاً از شهرهای نزدیك و در گروه های 5 تا 200 نفره و به عنوان كوهنوردی و كوه پیمایی به این شهر می آیند.

در هر صورت جاذبه های تاریخی، معماری و طبیعی ماسوله به گونه ای است كه هر نوع مسافر با هر نوع سلیقه ای را به سمت خود جذب می كند. حتی زمستان پربرف این شهر نیز جاذب دسته ای از میهمانان است.

وجود امكانات رفاهی قابل ملاحظه، راه ارتباطی مناسب و محل های اقامتی محلی و سنتی از امتیازاتی هستند كه توان پذیرایی مردم این شهر را از مسافران افزایش می دهند.

دیدن ماسوله و معماری آن به عنوان یك شهر تاریخی و استفاده از مناظر طبیعی و ساختمانی زیبای آن طی حداقل یك شبانه روز اقامت در خانه های سنتی مردم میهمان نواز آن یادگاری بی نظیر برای هر مسافری خواهد بود.

1- معیارهای طبیعی

1-1 مختصات جغرافیایی

شهر تاریخی ماسوله در غربی ترین قسمت استان گیلان و در منتهی الیه منطقه مرطوب خزری و در فاصله 60 كیلومتری غرب شهرستان رشت (مركز استان)، 35 كیلومتری غرب شهرستان فومن و در منتهی الیه غرب رشته كوه های البرز (كوه های تالش) با ارتفاع 3050 متر و در عرض جغرافیایی 370913 شمالی و طول جغرافیایی 485914 شرقی قرار گرفته است. وسعت آن حدوداً 16 هكتار بوده، در ارتفاع 1050 متر از سطح دریای آزاد قرار گرفته و بین بالاترین و پایین ترین نقطه ی آن بیش از 120 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد. همچنین از ظرق به شهرستان فومن، از غرب به شهرستان خلخال، از شمال به شهرستان ماسال و از جنوب به تارم علیا منتهی می شود. منطقه ای كه ماسوله در آن قرار دارد، منطقه ای كوهستانی است. دنباله سلسله جبال قافلان كوه از جنوب آن می گذرد و در نقطه مقابل این رشته كوه، كوه های طالش قرار دارد. از دره به وجود آمده (قزل دره) ماسوله رودخان گذشته و به مرداب انزلی می ریزد، محلی كه ماسوله فعلی قرار گرفته، قبلاً به بقر بیشه معروف بوده است.

2- خصوصیات اقلیمی

آب و هوای خاص منطقه ی تالش، متأثر از كوه های البرز و دریای خزر است. كوه های تالش با امتداد شمالی- جنوبی و كوهستان البرز با امتداد شرقی- غربی مانند سدی از عبور بخار آب حاصل از دریای خزر و بادهای مرطوب شمال غربی به داخل ایران جلوگیری می كند و به سبب ارتفاع زیادی كه دارند موجب بارندگی بسیار در این ناحیه می گردند. ماسوله دارای آب و هوای معتدل و مرطوب در تابستان و سرد و مرطوب در زمستان می باشد. با این حال آفتاب تابستانی آن سوزان است. دمای متوسط سالانه 12 درجه سانتی گراد، میزان بارندگی سالانه 700 میلی متر و میزان بارش برف در سال 800 میلی متر است. دارای بیش از 35 روز یخبندان بوده و بیش از 100 روز را با مه غلیظ سپری می كند.

 

 

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تعالی سازمانی با تمرکز بر مدیریت منابع انسانی پاورپوینت كامپوزیت و کاربرد آن پاورپوینت مهمانسرای عباسی اصفهان پرسشنامه سبک رهبری سالزمن و اندر کولک طرح توجیهی تولید سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی