👈 فروشگاه فایل 👉

روستاها در خوزستان

ارتباط با ما

... دانلود ...

روستاها در خوزستان

روستاها در خوزستان

روستاها در خوزستان 

نظام استقرار

- شكل بافت

روستاهای نو

كوچه ها

مراكز تجمع

در استان خوزستان در دو منطقة كوهستان و جلگه قواعد متفاوتی نظام استقرار روستا را تبیین می كنند. همواری سطح جلگه ،‌عبور رودخانه های پر آبی كه بیشه های اطراف آن حتی در گرمترین ماههای سال كه در ین منطقه بسیار طولانی است ، همیشه سبز و خرمند ، مراتع زمستانی وسیع و زمینهای حاصلخیز فراوان ،‌هورها و نیز ارهای آنها ،‌شوره زارها و شنهای روان كه با طوفانها جابجا می شوند از مشخصات این دشت گرمسیری است . كوههای همجوار جلگه كه چون دیواری بلند آنرا محدود ساخته منطقه ای ایجاد كرده اند كه بلندترین نقاط آن قله های برفگیر است . با كاهش ارتفاع جنگلهای وسیع بلوط و مراتعی كه در نیمة سرد سال سرسبزند رخ می نمایند. در اینجا دشت های كوچك مرتفع كه هوای معتدلی دارند در میان رشته كوههائی هم جهت قرار گرفته اند و بعضا با گذرگاههای صعب العبور بهم متصل می شوند ( ش – 161) . این عوامل بوده كه در انتخاب مكانی برای سكونت ، برای تمدنهای باستانی كه هزاران سال پیش درین منطقه سر برداشتند و آثارشان در همه نقاط استان مشهود است ملاك و معیار قرار گرفته اند. همینها همراه با عوامل دیگری چون كشف نفت با پیامد ایجاد ور شد شهرها و احداث جاده ها برای كوچ نشینانی كه در اطراف سدة اخیر ساكن شده اند نیز مطرح بوده است.

1- شكل بافت

شكل بافت روستاهای استان را از نظر پیچیدگی یا سادگی می توان به دو گروه تقسیم كرد. برخی در اثر طولانی بودن سكونت در آنها تركیبی كاملتر دارند و پاره ای بدلیل كم سابقه بودن و یا تغییر مداوم دارای تركیب ساده و ابتدائی تری هستند. گذشته از این گروه بندی ، چون بافت هر ده پاسخی به نیازهای ساكنین آن است و ضرورتاً در عكس العمل نسبت به عوامل طبیعی شكل یافته است ، می توان بافت روستاهای استان را از نظر شكل ظاهری ، تراكم و نوع استقرار نسبت به ویژگیهای طبیعی در گونه های معینی جای داد.

الف – نسبت به مسیر رودخانه :

1- (ش – 191) این نمونه از فراوان ترین اشكال بافت در استان خوزستان است . بدلیل عبور رود ها و شاخه های آنها از سراسر جلگه ، روستاهای بسیاری بویژه در مناطق جنوب و غرب استان در این گروه جای می گیرند. روستا در این حالت كاملا نزدیك به رودخانه است و مواردی كه اندكی از آن فاصله گرفته و در عین حال از مسیر آن پیروی می كند كمتر است . علت اصلی چنین نوع استقراری ، احتیاج تك تك خانوارهای روستایی به دسترسی به آب است كه در طول روز باعث رفت و آمد مكرر به كنار آب می شود و همچنین اختلاف سطح اندكی كه رودخانه را از زمینهای مجاور آن جدا می سازد و علت نزدیكی بیش از حد آبادی با رود می گردد.

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت کود در زراعت دیم تحقیق پمپ ها (کارکرد و کاربرد) طرح توجیهی تولید کیسه یکبار مصرف حاوی گیاهان دارویی و گیاهان دارویی نیمه فرآوری شده پایان نامه پزشکی - وضعیت پراکسیداسیون لیپیدها در پلاسمای بیماران نارسایی احتقانی قلب رموز خانه داری