👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله بازیابی اطلاعات

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله بازیابی اطلاعات

مقاله بازیابی اطلاعات

مقاله بازیابی اطلاعات

پیشگفتار

در دنیای مدرن امروزی اكثر امور روزانه مردم با استفاده از كامپیوترها انجام می گیرد . از این رو اطلاعات شكل دیگری به خود گرفته و روزانه به سمت دنیایی بدون كاغذ و قلم پیش می رویم و این ابزار سنتی كم كم جای خود را به اسناد كامپیوتری در قالب رسانه های مغناطیسی با گنجایش بسیار بیشتر و كاربرد برتر خواهد داد . اگر از اسناد الكترونیكی و كامپیوتری استفاده می كنید همیشه از مزایایی همچون دسترسی سریع به اطلاعات ، انتقال سریع اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر دنیا در كمتر از چند دقیقه ، ذخیره حجم بسیار زیادی از اطلاعات در قالب یك فضای بسیار كوچك فیزیكی و غیره ... برخوردار هستید . ولی فراموش نكنید كه در كنار همه این مزایا كه هر انسانی را به استفاده از فناوری اطلاعات IT سوق می دهد همیشه یك عیب بزرگ نیز وجود دارد . اطلاعات دیجیتالی به دلیل نوع خاص ذخیره سازی و حساسیت خود در معرض خطرات گوناگونی قرار دارند . در بعضی مواقع این خطرات قادر به نابودی همه اطلاعات كامپیوتر شما در كمتر از چندین ثانیه می باشند و توجه كردن به این نكته برای كاربر كامپیوتر از ملزومات داشتن یك ارتباط خو با كامپیوتر است .

در هر زمان و با برخورد به هر سیستم عالم با شناسایی نرم افزاری مناسب قادر به بازیابی اطلاعات سیستم خود خواهید بود .

 

انواع رسانه ذخیره سازی اطلاعات

همان طور كه در زندگی روزمره برای ثبت و نگهداری اسناد و اطلاعات خود از كاغذ استفاده می كنید ، در كامپیوتر نیز نگهداری اطلاعات به صورت دیجیتالی بر روی یك رسانه ( مغناطیسی ، نوری یا مكانیكی ) انجام می گیرد . یكی از معروف ترین و محبوب ترین این قطعات ، هارد دیسك ها هستند كه همه مردم دنیا در كامپیوترهای شخصی خود ، به وسیله یك هارد دیسك Hard Disk اطلاعات خود را ذخیره می كنند مزایای این رسانه علاوه بر گنجایش زیاد اطلاعات ، قابلیت خواندنی – نوشتنی آن می باشد كه كاربر قادر به ذخیره یا پاك كردن اطلاعات مورد نظر است . رسانه های دیگری با نام های CD/ DVD/ Floppy / Flash Memory / Zip Drive و غیره وجود دارند كه هر كدام با مزایا و محدودیت هایی ، اطلاعات را ذخیره سازی می كنند .

دلایل از دست دادن اطلاعات

حذف اطلاعات همیشه همراه با دلیلی منطقی می باشد .

اشتباه كاربر

یكی از متداول ترین دلایل حذف اطلاعات كه كاربران باید به آن توجه بسیار داشته باشند ، سهل انگاری از جانب خود كاربر است . بسیاری از مواقع كاربر با حذف كردن قسمتی از اطلاعات و غیر فعال كردن امكان recycle bin در ویندوز همواره خود به پاك شدن اطلاعات و عدم برگشت پذیری آسان ان كمك شایانی می كند . گاهی اوقات نزدیك شدن اهن ربا به رسانه مغناطیسی مانند هارد دیسك باعث تخریب پارتیشن ها و یا بخش مهمی از اطلاعات می گردد و این كار گاهی نیز به طور كامل هارد دیسك را معیوب كرده و كاربر مجبور به تعویض این حافظه جانبی خواهد بود .

نكته

در ویندوز دو گزینه Option یا دو فرمان مهم با نام های Delete و format وجود دارد كه از طریق آن ها اطلاعات شما با فرض اگاهی خودتان از بین خواهد رفت . هنگام استفاده این دو فرمان دقیقا از عملكرد آن ها آگاه باشید و هیچ گاه برای امتحان كردن ، از این دو فرمان بدون اگاهی قبلی استفاده نكنید .

فرمان format  به طور كامل اطلاعات یك درایو را از بین خواهد برد . برای استفاده از این فرمان ابتدا باید بر روی آیكون My Computer در Desktop دوبار كلیك نمود .

پس از ان جهت پاك كردن تمام اطلاعات یك درایو بر روی آیكون آن درایو ، دكمه سمت راست ماوس را فشار داده تا گزینه Format نمایان گردد.

فرمان delete  نیز فایل ها و پوشه ها ( بسته به انتخاب شما ) را از بین خواهد برد . برای مشاهده این فرمان بر روی یك فایل یا پوشه در هر كجایی ویندوز دكمه سمت راست ماوس را فشار دهید .

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت آشنایی با مفهوم ریتم در طراحی تحقیق تأثیر نور بر روی گلهای شمعدانی مصادیق فعالیت‌های وكیل در ارائه ارجح‌ترین روش حل مصالحه ایجاد و راه اندازی یك باشگاه پرورش اندام پاورپوینت حسابداری صنعتی 1